کلینیک پوست و مو، لیزر، زیبایی،تناسب اندام دکتر مرتضی ادبی

یکی از علل شایع مراجعه به متخصصین پوست لکه های پوستی صورت است . لکه های پوستی صورت انواع مختلفی دارند از علل شایع آن کک و مک و ملاسما است در این مقاله به کک و مک و روشهای درمانی آن خواهیم پرداخت.
کک و مک بیشتر در افراد بور و در نژادها و افراد با پوست سفید دیده می شود به صورت لکه‌های مسطح بدون علامت در نواحی بینی،گونه‌ها و پیشانی و دستها یعنی نواحی در معرض نورآفتاب ظاهر می‌شود، رنگ ضایعات قهوه‌ای روشن است بیشتر از سنین کودکی ظاهر می‌شود تنها از لحاظ زیبایی اهمیت دارند و اکقزا ارتباطی با بیماریهای سیستمیک ندارند. عوامل ایجادکننده آن، مسائل ژنتیکی و نورآفتاب می‌باشد. در صورت مواجه طولانی مدت با نور آفتاب پررنگ‌تر می‌شوند. درمان: مهمترین عامل در درمان محافظت پوست بخصوص پوست صورت در برابر آفتاب است به این منظور استفاده منظم و صحیح از ضدآفتابها و پوششهای مناسب فیزیکی مانند کلاه، عینک آفتابی و ماسک صورت ،اهمیت زیادی در پیشگیری از ایجاد، درمان و پیشگیری از عود پس لز درمان دارد. در صورت درمان ضایعات وادامه مواجه با نورآفتاب ضایعات برگشت خواهند کرد.
روشهای درمانی مختلفی برای درمان کک و مک وجود دارد.
1- کرم ها: علاوه بر استفاده از کرمهای ضدآفتاب از کرمهای لایه‌بردار ضد لک برای درمان کک و مک استفاده می‌شود. معمولاً کرمها باعث کم‌رنگ‌تر شدن کک و مک می شوند و ضایعات را به صورت کامل از بین نمی‌برند مدت درمان طولانی و چند ماه می‌باشد.
2-پیلینگ شیمیایی:از روشهای مؤثر در درمان کک و مک است، جهت حصول نتیجه مطلوب انتخاب مورد مناسب مراقبتهای بعد از عمل و نحوه صحیح و تجربه اهمیت زیادی دارد. در این روش درمانی از اسیدها جهت لایه‌برداری پوست استفاده می‌شود. بهتر است قبل از انجام پیلینگ برای کل صورت، پیلینگ در ناحیة کوچکی به صورت آزمایشی انجام شود و در صورت نتیجه مطلوب و عدم ایجاد لک پوستی در محل،پیلینگ کامل صورت گیرد.
بهتر است پیلینک در فصل‌های پاییز و زمستان انجام شود. در این روش اسید روی کل صورت مالیده می‌شود و در نتیجه پس از مدت زمان چند روز یک لایه از پوست کنده شده و پوست جدیدی که معمولاً شفاف‌تر، روشن‌تر و بدون لکه است ساخته می‌شود مدت زمان انجام پیلینگ چند دقیقه است. بیمار در هنگام پیلینگ دچار احساس سوزش می‌شود که بعد از مدت زمان کوتاهی از بین می‌رود. پس از چند ساعت پوست تیره شده و پس از چند روز کنده می‌شود. در طی این مدت و پس از آن مراقبت در برابر نور آفتاب بسیار اهمیت .
3-لیزر درمانی: انواع لیزرهای پوستی مانند لیزرهای لایه‌بردار(اربیوم و co2) و لیزرهای ضد لک (مانند کیوسویچ) در درمان کک و مک استفاده می‌شوند.در بین لیزرهای موجود، درمان با لیزرهای کیوسویچ مؤثر، راحت و کم عارضه ترمی‌باشد.
بایستی توجه داشت کلیه درمانهای موجود کک و مک تنها بر روی لکه‌های پوستی اثرگذارند و باعث از بین بردن یا کم‌ رنگ‌ تر شدن آن می‌شوند اما نوع پوست افراد را که مستعدد ایجاد کک و مک هستند و عامل ژنتیکی دارد را نمی‌توان تغییر داد. لذا پس از درمان جهت جلوگیری از عود کک و مک ،محافظت در برابر نور آفتاب بسیار مهم است.

 

 

        

خدماتی که دکتر ادبی به بیماران خود ارائه می دهند شامل : با سلام کاربران عزیز :

ضمن تشکر از مراجعه شما به وب سایت، لطفا قبل از ارسال سوال خود در این بخش  به قسمت سوالات رایج و یا مقالات سایت مراجعه نمایید. که تنها ممکن است اندک زمانی از وقت ارزشمند شما را بگیرد مطالعه نمایید و درصورت عدم یافتن پاسخ خود در این قسمت سوال خود را مطرح نمایید.

( توجه : پاسخ به سوالات شما عزیزان در آخر هرهفته جمعه ها داده خواهد شد.)

تماس با ما

تماس با ما بابل، میدان کشوری، خ, سرگرد قاسمی، جنب آزمایشگاه فیروزجاهی، مجتمع باران طبقه سوم

 

تماس با ما تلفن : 32288838 - 011

 

تماس با ما ایمیل : info @ dr-adabi.ir

 

تماس با ما سایت : www.dr-adabi.ir

Template Design:Dima Group