کلینیک پوست و مو، لیزر، زیبایی،تناسب اندام دکتر مرتضی ادبی

 

کلیات

مطالب مربوط به شناخت، نحوه تولید و اصول کاربرد لیزرها و نیز روشهای تابش آنها در پزشکی قبلا ارائه شده است که بستر لازم برای درک بهتر مباحث جاری است. توصیه می‌شود حتماً قبل از مطالعه مباحث جاری، مطالب فصل قبلی مطالعه شود.

× Nd:YAG Laser

لیزر Nd:YAG از برانگیختن کریستال Neodymium doped-yettrium-aluminum garnet در محفظه تشدید (کاواک) تولید می‌شود. نور خروجی آن در محدوده مادون قرمز و طول موج آن 1064 نانومتر می‌باشد. این لیزر در مد پیوسته (CW)و Long pulse برای انجام برش یا انعقاد بافتی در ضایعات عروقی و نیز انجام موفق و مؤثر Long-term Hair Reduction و در مد Q-Switched برای برداشتن ضایعات پیگمانته به ویژه Tatto استفاده می‌گردد. اخیراً تحقیقاتی برای استفاده از لیزر Nd:YAG در مد Short pulse در درمانهای پوست و زیبایی صورت گرفته که نتایج آن حاکی از عملکرد Non-ablative، ایمن و مؤثر آن در درمان ضایعات superficial پوست است  

مکانیسم عمل

بطور کلی روش‌های Resurfacing، درمان چین و چروک و هیپرپیگمانتاسیون‌های پوستی را می‌توان به دو روش عمده ablative و Non-ablative تقسیم نمود:

در روش‌های ablative از لیزرهای پرتوانی نظیر لیزر Co2، داروها، ماسک‌های شیمیایی و تجهیزاتی بهره گرفته می‌شود که به طور تهاجمی و در جلساتی کمتر با برداشت سریع لایه‌های پوست عمل می‌کنند و نتایج درمان در هر جلسه قابل مشاهده است. این روش‌ها دارای عوارض و خطرات احتمال فراوانی هستند که بعضاً اجتناب‌ناپذیرند و بیماران می‌بایست مدت‌ها تحت مراقبت‌های شدید و دقیق پزشکی باشند.

در روش‌های Non-ablative از لیزر، داروها و تجهیزاتی بهره می‌گیرند که بجای عملکرد تهاجمی و برداشت سریع لایه‌های پوست، با ایجاد اثرات فیزیولوژیکی و فتوشیمیایی بی‌خطر، در مدت طولانی عمل می‌کنند و نتایج درمان پس از گذشت مدت زمان طولانی قابل مشاهده‌اند. این روشها عوارض بسیار نادر و کمی دارند. لیکن درمان با آنها نیاز به جلسات متعدد درمانی و گذشت مدت طولانی دارد.

لیزر Nd:YAG در مد short pulse مانند لیزر Er:Glass عمل می‌کند و این لیزر نیز یک روش تازه غیرتهاجمی برای معکوس‌کردن نشانه‌های پدیده Aging با توان و سرعت روش‌های ablative و ایمنی روش‌های Non-ablative است.

لیزر Nd:YAG short pulse دارای طول موج 1064 نانومتر است و بهتر از لیزر Er:Glass بوسیله ملانین و هموگلوبین جذب می‌شود و لذا می‌توان بوسیله آن، بدون آسیب‌رساندن به اپیدرم، ضمن درمان ضایعات پیگمانته اپیدرم، گرمای لیزر را، از طریق مویرگها، به خوبی در درم انتشار داد و بدین ترتیب کلاژن‌سازی را تحریک نمود.

Spot size لیزر Nd:YAG short pulse قابل تنظیم است و به راحتی بوسیله فیبر نوری منتقل میگردد و لذا نیازی به استفاده از هندپیس خاص یا اسکنر نیست. عمق نفوذ آن با عرض پالس 300 الی 800 میکروثانیه در حدود 400 الی 500 میکرون است و با عنایت به مفاد فوق، می‌تواند ضمن ایجاد اثرات superficial، در درم نیز نفوذ کرده و باعث Remodeling کلاژن گردد و بدین ترتیب رنگ، الاستیسیتی و tone پوست را ارتقاء بخشد.

در یک مطالعه تحقیقاتی نیز، که بوسیله متخصص پوست و زیبایی مرکز پزشکی رزولت نیویورک صورت گرفته، ده بیمار با اسکارهای آکنه شدید، متوسط و سطحی در ناحیه صورت، انتخاب و بوسیله‌ لیزر Nd:YAG short pulse تحت درمان قرار گرفتند. در این مطالعه پارامترهای لیزر بصورت تنظیم گردید.

Laser parameters:

· Pulse width:

300 microsecond

· Pulse Rate:

7 HZ

· Pulse energy:

14 J/cm2

· Spot size:

5 mm

هر بیمار هشت جلسه تحت درمان قرار گرفت و وضعیت اسکارها قبل و بعد از درمان، بوسیله مشاهده پزشکان، دوربینهای دیجیتال (در شرایط مساوی) و نیز نظر خود بیماران، ثبت گردید نتایج درمان در صددرصد مواد حاکی از بهبود اسکارها بوده است.

کاربردها

با توجه به مفاد فوق لیزر Nd:YAG short pulse در موارد زیر قابل بهره‌برداری است:

Applications:

 • Wrinkles
 • Photo Rejuvenation
 • Acne scars
 • Melasma
 • Epidermal patch

× Q-Switched Nd:Yag Laser

همانطور که در ابتدای فصل اشاره شد لیزر ND:Yag در مد پیوسته (CW) و Long pulse برای انجام برش یا انعقاد بافتی و نیز انجام موفق و مؤثر Long-term Hair Reduction استفاده می‌شود و با عرض پالس نانوثانیه (حالت Q-Switched) برای برداشتن ضایعات پیگمانته به ویژه Tattoo استفاده می‌گردد که در ادامه بحث به توضیح آن خواهیم پرداخت.

یادآوری دو نکته در اینجا ضروری است:

اول اینکه برای پالس‌کردن لیزرها در حالت‌های Long Pulse و Short Pulse از یک سیستم الکترونیکی به منظور قطع و وصل‌کردن نور لیزر استفاده می‌شود ولی در حالت Q-Switched از Pockels cell که یک سوئیچ الکترونیکی است بهره می‌گیرند بدین ترتیب که لیزر خروجی از کاواک (فوتون‌ها) در این Pockels cell محبوس می‌شوند و با فشاردادن پدال این سوئیچ عمل کرده و اجازه می‌دهد لیزر با انرژی بسیار بالا در زمان بسیار کوتاه (مثال 6 نانوثانیه) از دستگاه خارج گردد.

دوم اینکه به طور عام اصطلاح لیزر Q_Switched به لیزر Q_Switched Nd: Yag اشاره دارد و لیزر Q_Switched یک لیزر جدید نیست بلکه Q_Switched نام یکی از روش‌های پالسی‌کردن لیزرهاست ولی چون اولین بار روی لیزر Nd:Yag صورت پذیرفته این لیزر به Q_Switched معروف شده است هم‌اکنون لیزرهای مختلفی بصورت Q_Switched نیز ارائه می‌شود.

نظر به اینکه بیشترین کاربرد این لیزر برداشتن تاتو است لذا مطالب بعدی با نگاه اجمالی به بحث تاتو‌برداری ارائه می‌شود.

 

× Tattoo Removal

آمار نشان می‌دهد امروزه درصد زیادی از مردم به دلایل مختلف اقدام به برداشتن و پاک‌کردن Tattoo می‌نمایند. با توجه به اینکه همه روش‌های قدیمی برداشتن Tattoo مانند؛ روش‌های جراحی و گرافت پوستی، برداشتن با مواد شیمیایی مانند Tannic Acid و urea، از بین بردن بوسیله حرارت و انعقاد بافتی، کرایوتراپی با نیتروژن مایع، Salt-abrasion با نمک و Dermabrasion، با بجاگذاشتن اسکار و عوارض شایعی مانند اختلالات پیگمانتاسیون شرایطی بدتر از وضعیت Tattoo را برای بیمار بوجود می‌آورند. لذا می‌توان گفت: با طراحی لیزرهای پالسی از جمله Q-Switched برداشتن Tattoo با ریسک بسیار پایین اسکار، امکانپذیر شد. قابل ذکر است که لیزرهای پیوسته نیز مانند روش حرارتی با ایجاد نکروز در بافت پیگمانته عمل می‌کردند و به همین دلیل موفقیت چندانی در برداشتن Tattoo نداشتند ولی لیزرهای پالسی توانستند با محدودکردن زمان تابش لیزر به کمتر از زمان استراحت گرمایی پوست، بدون آسیب به بافت‌های غیرهدف، بافت Tattoo را با موفقیت از بین ببرند. تکنولوژی Q-Switched در حقیقت یک انقلاب در این زمینه بود که باعث کاهش اسکارهای ناشی از Tattoo به طرز شگرفی شده و به سرعت در همه دنیا مرسوم گردید. در برداشتن Tattoo توجه به نکات زیر ضروری است:

الف) رنگ جوهر Tattoo

ب) لیزر (طول موج) مورد نیاز

ج) شرایط Tattoo

 

الف) رنگ جوهر Tattoo

همانگونه که مطلعید لیزرهای پزشکی براساس جذب انتخابی نور در بافت هدف عمل می‌کنند و هر لیزر در رنگ مکمل خود بالاترین جذب را دارد. لذا قبل از هر چیز باید دید جوهر Tattoo چه رنگی است تا لیزر (طول موج) موردنظر بر آن تأیید شود. انواع Tattooها را از نظر رنگ و جذب انتخابی نور (طول موج) به شرح ذیل طبقه‌بندی می‌کنند:

 • جوهر مشکی: همه طول موج‌های نور را جذب می‌کند.
 • جوهر سبز و آبی: نور قرمز را به خوبی جذب می‌کند.
 • جوهر قرمز، نارنجی و زرشکی: نور سبز را به خوبی جذب می‌کند.
 • جوهر فیروزه‌ای: بسته به پیگمان‌های داخل جوهر نورهای مختلفی را جذب می‌کند.
 • جوهر زرد: همه نورها را منعکس می‌کند و درمان آن بسیار مشکل است.

 

ب) لیزر مورد نیاز برای برداشتن Tattoo

همه لیزرهای Q-Switched در درمان Tattoo (که مطابق با طول موج آنها باشد) موفق هستند و بسیاری از متخصصین امر معتقدند لیزر Q-Switched علاوه بر اثر جذب انتخابی بوسیله جوهر Tattoo، اثرات فوتواکوسیتک و فوتوشیمیایی هم دارد. مطالب بافت‌شناسی نشان می‌دهند که اثرات فوق باعث تبدیل پیگمان‌های جوهر به قطعات کوچکتر شده و قطعات کوچکترشده می‌تواند توسط سیستم ماکروفاژ بدن از بین بروند و یا از پوست خارج شوند.

با توجه به طبقه‌بندی Tattooها از نظر رنگ که در بالا ارائه شد، توجه به لیست لیزرهای Q-Switched و جذب انتخابی آنها در پیگنان‌ها نیز ضروری است تا یک دید وسیع از برنامه‌ریزی درمان برای Tattoo را بدست آوریم.

لیزرهای Q-Switched که برای درمان Tattoo بکار می‌روند بشرح زیرند:

جدول

ج) شرایط Tattoo

شرایط Tattooها در برنامه‌ریزی درمان و نیز جواب‌دهی آنها به درمان نقش اساسی دارد که برخی از آنها در ذیل آورده شده است:

 • بطور معمول Tattooهای حرفه‌ای و Tattooهایی که با دستگاه (Motorized gun) زده می‌شوند دارای تجمع رنگ دانه‌ای بیشتری هستند و به جلسات درمانی بیشتری نیاز دارند.
 • برداشتن Tattooهای چند رنگی بسیار دشوار است و ممکن است تا 10 جلسه طول بکشند.
 • Tattooهای غیرحرفه‌ای و دستی معمولاً دارای جوهر هندی با تجمع بسیار کم رنگدانه هستند و لذا جواب بهتری به درمان لیزر می‌دهند.
 • Tattooهای Traumatic دارای کمتری رنگدانه بوده و با یک یا دو جلسه درمانی از بین می‌روند.
 • کیفیت درمان Tattoo به طول عمر آن نیز بستگی دارد بدین ترتیب که Tattooهای قدیمی بسیار سریع‌تر و راح‌تر از انواع جدید برداشته می‌شوند.

با نگاهی اجمالی به انواع لیزرها و طبقه‌بندی رنگ جوهر Tattooها و نیز شرایط متفاوت آنها، یک متخصص می‌تواند برحسب شرایط محیطی خود و شناخت آنها، لیزر مورد نظر خود را انتخاب نماید.

 • توجه به این امر ضروری است که متأسفانه رنگ‌های موجود در بازار در طیف وسیعی از رنگ‌های شیمیایی و گیاهی استاندارد و غیراستاندارد با مارک‌ها و اسامی مختلف ارائه می‌شوند. به طوری که در بازار آمریکا تنها 500 نوع رنگ مختلف شناسایی شده است. متأسفانه مشاهده شده که بعضی از رنگ‌های غیراستاندارد در فرآیند درمان لیزر تغییر رنگ می‌یابند برای مثال از رنگ سیاه به قرمز یا سبز تبدیل می‌شوند. بنابراین توصیه می‌شود قبل از اقدام به برداشتن Tattooهای با رنگ ناشناخته بخش کوچکی از Tattoo بصورت Test مورد درمان قرار گیرد.

 

چرا لیزر Q-Switched Nd:Yag-KTP در درمان Tattoo موفق‌تر است؟

به نکات زیر توجه فرمائید:

 • با توجه به جذب انتخابی لیزرها بوسیله رنگ مکمل خود، Tattooهای قرمز با لیزرهای سبز و Tattooهای سبز با لیزرهای قرمز بهتر برداشته می‌شوند.
 • Tattooهای مشکی بوسیله همه لیزرهای مرئی و نامرئی (مادون قرمز) قابل درمان‌اند. ولی به دو دلیل زیر لیزرهای نامرئی (مادون قرمز) در برداشتن Tattoo‌های مشکی مؤثرتر هستند:

1- هر چه طول موج لیزر افزایش یابد میزان نفوذ آن بیشتر است.

2- لیزرهای مرئی مثل لیزر سبز علاوه بر جوهر، در ملانین هم جذب شده و آسیب بافت‌های غیرهدف را نیز منجر می‌شوند در حالی که لیزر مادون قرمز می‌تواند با کمترین جذب در ملانین و آسیب بافتی، همان نتیجه درمانی را با کیفیت بهتر ارائه نماید.

با توجه به نکات فوق، لیزر Q-Switched Nd:Yag – KTP که دو طول موج nm1064 و nm532 را از خود ساطع می‌کند. بهترین انتخاب به نظر می‌رسد زیرا:

 • طول موج nm1064 نامرئی بوده و در برداشتن Tattoo‌های مشکی موفق‌تر از بقیه لیزرهاست.
 • در لیزرهای Q-Switched Nd: Yag – KTP می‌توان عرض پالس را تا (5-10) نانومتر کوتاه کرد لذا خروجی nm532 آن در زمان Tattooهای قرمز و نارنجی موفق‌تر از لیزرهای دیگر با طول موج nm532 عمل خواهد بود.
 • تولید لیزر KTP بوسیله لیزر Nd:Yag مقرون به صرفه‌تر از ساختن لیزر KTP است.

نکته: برای تولید لیزر KTP بوسیله لیزر Nd:Yag فقط کافیست کریستال پتاسیم تیتانیل فسفات (KTP) را در مقابل نور لیزر Nd:Yag قرار داد زیرا این کریستال طول موج نور عبوری را نصف می‌کند. بنابراین با نصف‌شدن طول موج 1064 نانومتر Nd:Yag، نور خروجی از کریستال دارای طول موج 532 نانومتر خواهد بود.

 

تماس با ما

تماس با ما بابل، میدان کشوری، خ, سرگرد قاسمی، جنب آزمایشگاه فیروزجاهی، مجتمع باران طبقه سوم

 

تماس با ما تلفن : 32288838 - 011

 

تماس با ما ایمیل : info @ dr-adabi.ir

 

تماس با ما سایت : www.dr-adabi.ir

Template Design:Dima Group