کلینیک پوست و مو، لیزر، زیبایی،تناسب اندام دکتر مرتضی ادبی

 ریزش مو در مردان و زنان:

از دست دادن موی سر در بیش از۶۰٪ مردان و در حدود۱۰٪ از زنان رخ می دهداگرچه کاهش مو  در ناحیه سر، خطر آسیب زایی و آسیب پوستی را افزایش می دهد، اما کم موی سر باالگوی مردانه و زنانه شرایطی است که باستثنای چند مورد به طور عادی درمان می شوند.

 تاسی یا Balding یک نگرانی عمده برای بسیاری از زنان و مردان در دنیاست به همین دلیل جراحی برای درمان ریزش مو(یعنی پیوند موشایع ترین روش جراحی زیبایی در مردان است.  با این حال، بازار برای پیوند مو تحت تاثیر بازار بزرگتر برای محصولاتی است که درمان ریزش مو بدون عمل جراحی را تبلیغ می کنند.این محصولات که شامل شامپو ها، لوازم آرایشی برای مو، ماساژورهای پوستی، شانه های لیزری و بسیاری دیگر هستند، تاثیر اثبات شده آنها شامل افزایش حجم مو موجود و رویش موی جدید ریخته را دارا می باشند، و در نتیجه ظاهر حجیم تر از قبل است.از بین اینها دو دارو است که اداره غذا و داروی ایالات متحده(FDA) تایید می کند: ۱-مینوکسیدیلو ۲-فیناستراید.

علاقه به پیوند مو روز به روز افزایش خواهد یافت به این دلیل که دانشمندان مدرن ترین تکنیک های پیوند مو را تحقیق و اختراع می کنند. بنابراین پیوند مو همچنان درمان انتخابی برای اکثر بیماران مبتلا به ریزش مو است.

یکی از سریع ترین بخش های در حال پیشرفت پیوند مو، پیوند مو در زنان است.  تکنیک جراحی ترمیم مو برای مردان وتکنیک های جدیدتر برای زنان از محبوبیت  زیادی برخوردار هست.

پیوند مو برای درمان انواع مختلفی از علایم آلوپسی دائمی در مردان و زنان مورد استفاده قرار می گیرد.  فولیکول های مو  از قسمت پس سر جایی که موها در ان قسمت تحت تاثیر هومونهای ریزش قرار نمی گیرند SDA) safe donor area) پوست سر بیمار از طریق جراحی نوار فولیکولی(FUTیا استخراج فولیکولر(FUE) برداشت میشوند؛  هر در روش برداشت دارای مزایا و معایب منحصر به فرد است.  پیوند واحد فولیکولار ( follicular unite)طی دهه گذشته موجب بهبود بقا و رشد طبیعی مو شده است.

 بعضی ها می گویند: "یک سر تاس بهتر از یک سر بد پیوند شده است."  برای میلیون ها نفر، ریزش مو یک مشکل عمده در ارتباط با از دست دادن اعتماد به نفس، ناامیدی و حتی افسردگی است. سر کامل  حاوی حدود 100،000 مو است. (افرادی که دارای موهای قرمز یا بلوند هستند تا حدودی بیشتر از این است). از دست دادن تا ۳۰٪ از فولیکول مو در اوج نوجوانی اتفاق می افتد، که ناشی از روند  افزایش سن طبیعی است. بسیاری از افراد زمانی متوجه ریزش مو    و ازدست دادن زیبایی سر می شوند که حدود ۵۰ درصد موی سراز بین رفته باشد. از دست دادن حدود ۲۵ درصد از مو در معاینه توسط پزشک متخصص قابل تشخیص هست اما خود شخص ممکن است هنوز متوجه ان نباشد.علاوه بر از دست دادن تعداد مو، روند ریزش مو باعث می شود که موهای فرد نازک شود، که بیشتر به ظاهر ریزش مو کمک می کند.

سیستم طبقه بندی نوروود Noor wood تشخیص و طبقه بندی روند ریزش مو در مردان را تشخیص می دهد. در اوایل فرآیند (انواع 1-3)، ریزش مو، به طور معمول پیشروی مو در ناحیه جلوی سر اتفاق می افتد. در مراحل آخر (انواع 4-7)، پیشرفت ریزش مو در رأس (تاج) وبه تدریج با پیشرفته شدن ریزش تمام نواحی بالای سر را فرا می گیرد.
برای زنان،آلوپسی آندروژنی به سه مرحله تقسیم می شود. الگوی معمول ریزش مو در زنان، نازک شدن ناگهانی و پیشرونده در ناحیه بیضوی در بالای سر پوست است. خط رویش در جلوی سر معمولاً دست نخورده هست.

 علت ریزش مو:
در مردان، علت ریزش و فرایند کوچک شدن یا ازبین رفتن مو با جذب اندروژن توسط فولیکول های موی حساس بدلیل   ژنتیک ایجاد می شود. فرض بر این است که در زنان مبتلا به تاسی نیز پدیده توارث دخالت دارد.
برای این کار نیاز به اتصال دی هیدروتستوسترون هورمون (DHT) به فولیکول های موی حساس به ریزش می باشد. در بدن، DHT هنگامی ایجاد می شود که آنزیم 5-alpha reductase  روی تستوسترون موجود در بدن اثر کند. این تبدیل شدن تستوسترون در جریان خون، در پوست سر و دیگر بافت های بدن اتفاق می افتد. DHT بر روی فولیکول های موی حساس به ژنتیک عمل می کند تا باعث کاهش رشد مو شود و در نهایت منجر به مرگ فولیکول شود.

 موی که از ناحیه پس سر برداشته می شود، پس از پیوند به ناحیه دریافت کننده جلوی سربه رشد خود ادامه می دهد.  این پدیده با حضور5-آلفا ردوکتاز در سلول های فولیکول های موی گیرنده توضیح داده شده است.  باز هم این آنزیم موجود در پوست، مسئول تبدیل تستوسترون بهDHT است.  حتی مقادیر طبیعی تستوسترون ممکن است بیش از حد بهDHT تبدیل شود یا فولیکول مو ممکن است به طور غير طبيعی بهDHT حساس باشد و آلوپسي آندروژنيک ایجاد کند.

 ریزش مو در مردان تقریبا همیشه به علت طاسی آندروژنی است که معمولا به عنوان تاسی الگوی مردانه شناخته می شود.  اگر چه علت دقیق تا سی الگوی مردانه مشخص نیست، این صفت از طریق یک نوع پلی ژنی از ارث منتقل می شود.  گزارش های علمی نشان می دهد که ارتباط قوی تر از طرف مادران خانواده نسبت به طرف پدربه ارث می رسد.  تاسی یا ریزش موی اندروژنتیک در مردان و زنان یک فرآیند پیشرونده است که از زمان شروع برای بقیه عمر فرد نیزادامه می یابد.

در زنان، شایع ترین علت ریزش مو نیز ژنتیکی است، اگر چه در  زنان میزان بروز  ریزش موی ناشی از شرایط پزشکی مانند عدم تعادل هورمونی، تریکوتیلومانیا و تلوژن افلوویوم نسبت به مردان بیشتر دیده می شود.  جالب توجه است، حتی اگر با آلوپسی آندروژنیک در زنان، به نظر می رسد پروسه التهابی اضافی در ریزش مو وجود داشته باشد، زیرا بیوپسی های پوستی اغلب تجمع فولیکول لنفوسیتی را در اطراف ناحیه ریشه مو که حاوی سلول های بنیادی فولیکول مو هستند نشان می دهند.  همانطور که در الگوی طاسی  مردانه گفته شد، الگوی زنانه از دست دادن موهای آندروژنی  در طول زندگی پیشرونده است.

شایعترین علت ریزش مو در زنان آلوپسی آندروژنیک یا ارثی است.  بر خلاف آلوپسی آندروژنیک در مردان، در زنان  این حالت بصورت منتشرباعث نازک شدن موی سر می شود، البته اغلب در خط رویش پیشانی و ناحیه پایین پس سر خفیف تر دیده می شوند.  آلوپسی آندروژنیک در زنان از علل دیگر آلوپسیا متفاوت است. سابقه خانوادگی مثبت معمولا همراه با آلوپسی آندروژنیک است.  افزایش حساسیت به آندروژن حتی با سطح نرمال سرم هورمون  وجود دارد..  خط رویش مو در جلوی سر معمولاً باقی می ماند.موهای کوچک با طول ها و قطرهای مختلف وجود دارد.

 

 

کاشت موی سر در مازندران-کاشت موی سر در بابل- کاشت موی سر در ساری-کاشت موی سر در قائم شهر- کاشت موی سر در بابلسر- کاشت موی سر در چالوس-کاشت ابرو برای خانم ها-کاشت ابرو برای آقایان-کاشت ابرو برای خانم ها و آقایان- کاشت ابرو در بابل- کاشت ابرو در ساری-کاشت ابرو در مازندران-کاشت ابرو در قائم شهر-کاشت ابرو در بابلسر-کاشت ابرو در چالوس-کاشت موی بلند- کاشت موی بلند در مازندران-کاشت موی بلند در آمل-کاشت موی بلند در بابل-کاشت موی بلند در ساری-کاشت موی بلند در قائم شهر-کاشت موی بلند در بابلسر-کاشت موی بلند در چالوس-کاشت موی سر خانم-کاشت موی سر برای خانم ها-کاشت موی سر خانم در مازندران-کاشت موی سر خانم در بابل-کاشت موی سر خانم در آمل-کاشت موی سر خانم در قائم شهر-کاشت موی سر خانم در ساری-کاشت موی سر خانم در بابلسر-کاشت موی سر خانم در چالوس


  

تماس با ما

تماس با ما بابل، میدان کشوری، خ, سرگرد قاسمی، جنب آزمایشگاه فیروزجاهی، مجتمع باران طبقه سوم

 

تماس با ما تلفن : 32288838 - 011

 

تماس با ما ایمیل : info @ dr-adabi.ir

 

تماس با ما سایت : www.dr-adabi.ir

Template Design:Dima Group