کلینیک پوست و مو، لیزر، زیبایی،تناسب اندام دکتر مرتضی ادبی

به گروهی از بیماریها اطلاق میشود که مشخصه اینها التهاب ریشه مو می باشد. ضایعات بصورت دانه های قرمز و جوشهای چرکی بر روی زمینه پوست قرمز ایجاد می شود که در وسط ضایعه میتوان یک مو را مشاهده نمود. ضایعات ممکن است خارش دار یا دردناک باشند و گاهی تاول چرکی ایجاد میشود. پوست اطراف ضایعه هم میتواند دردناک باشد. فولیکولیت ها، نواحی واجد مو رادرگیر میکنند و تمامی سطوح مودار پوست میتوانند درگیر این بیماری شوند.

ضایعات فولیکولیت میتوانند سطحی یا عمقی باشند. فولیکولیتهای سطحی معمولا خفیف ترند و مشکلات کمتری برای بیمار ایجاد خواهند کرد. فولیکولیتهای قارچی، فولیکولیتهای ناشی از جکوزی و فولیکولیتهای کاذب، از موارد فولیکولیت سطحی میباشند.

فولیکولیتهای عمقی معمولا علائم شدیدتری داشته و موجب ناراحتی بیمار میشوند. کورک، کفگیرک، فولیکولیتهای ائوزینوفیلیک وsycosis ریش مواردی از فولیکولیت عمقی میباشند.

 

 ریسک فاکتورهای ایجاد فولیکولیت :

- بیماریهای زمینه ای و ضعف ایمنی: دیابت, نارسایی های کبدی و کلیوی

- وجود بیماریهای پوستی (اگزما, آکنه)

- داروها: چرب کننده های پوستی، کورتون موضعی و خوراکی، مصرف آنتی بیوتیکهای طولانی مدت خوراکی

- پوشیدن لباسهای تنگ و چسبان

- تعریق بیش از حد

- کندن موها و تراشیدن معکوس موها

- استفاده از جکوزی

 

درمان فولیکولیت شامل:

1-    رفع عامل زمینه ای

2-    رعایت بهداشت فردی

3-    استفاده از آنتی بیوتیک مناسب

4-    جراحی

5-    لیزر موها

 

علل فولیکولیت:

1) علل عفونی:

الف) باکتریایی:

شایع ترین علت میکروبی فولیکولیت باکتریایی، میکروب استافیلوکک طلائی میباشد که بدنبال اصلاح کردن موهای بدن بطور شایع رخ میدهد. 

فولیکولیت ناشی از جکوزی: بعلت باکتری سودوموناس ایجاد میشود و در جکوزی هایی که مقدار کلر کافی در آن استفاده نشده، رخ میدهد و معمولا نواحی کمر، باسن و رانها را گرفتار میکند.

فولیکولیت گرم منفی: که در مصرف کننده های آنتی بیوتیک خوراکی (درمان با تتراسایکلین خوراکی در بیماران آکنه ای) خصوصا در اطراف بینی ایجاد میشود.

 ب) قارچی:

قارچ کچلی سر یکی از موارد فولیکولیت قارچی میباشد. فولیکولیت پیتیروسپوروم که با قارچ مخمر همزیست مالاسزیا فورفور و بطور عمده روی نواحی پشت، کمر و سینه در افراد جوان رخ میدهد و خارش شدید ایجاد میکند. فولیکولیت با قارچ کاندیدا آلبیکانس در نواحی ریش و تناسلی، خصوصا در کودکان، افراد پیر و بیماران دیابتی دیده میشود.

ج) ویروسی:

فولیکولیت با ویروس تبخال که بصورت جوشهای دردناک خصوصا در نواحی ریش و سبیل ایجاد میشود و دوره های حدود 7 تا 10روزه دارد. ویروسهای واریسلا زوستر(زونا) و مولوسکوم نیز میتوانند ایجاد فولیکولیت نمایند.

 2) فولیکولیت بعلت تحریک موهای در حال رشد:

بخش عمده این نوع فولیکولیت، بصورت کاذب (pseudofolliculitis) هستند و بدنبال روشهای کندن مو و تراشیدن موها (خصوصا بصورت برعکس) و بدنبال سوزاندن موها با الکترولیز پیش می آیند.

 3) فولیکولیت بواسطه واکنشهای تماسی:

الف) انسداد مجاری خروجی فولیکوبهای مو با پمادهای چرب کننده و مرطوب کننده ها و استفاده از چسب های زخم موجب این نوع فولیکولیت میشوند که در این موارد فولیکولیتها بصورت استریل بوده و میکروبی نمی باشند.

ب)استفاده از کرمهای استروئیدی خصوصا روی صورت، موجب اگزمای دور دهان می شود که در این موارد بایستی داروهای موضعی قطع شده و آنتی بیوتیک خوراکی جایگزین شود.

4) فولیکولیت بواسطه ضعف ایمنی:

فولیکولیت ائوزینوفیلیک:  نوعی از فولیکولیت است که در بیماران ایدزی و افراد سرطانی که شیمی درمانی میشوند، ایجاد میشود.

5)علل دارویی: 

کورتیکو استروئیدهای خوراکی, ترکیبات آندروژنی، ACTH ، لیتیم, ایزونیازید, فنی توئین و ویتامین های خانواده  B از دسته داروهائی هستند که موجب تشکیل آکنه میشوند.

6) بیماریهای التهابی پوست:

لیکن پلان, لوپوس جلدی (DLE)، فولیکولیت کالوانس, آکنه کلوئیدال, آکنه وولگاریس, آکنه روزاسه, آکنه میلیاریس, هیدرآدنیت چرکی, سلولیت دیسکانت و سینوس پیلونیدال موجب التهاب ریشه های مو میشوند.

7) فولیکولیت باسن:

موارد حاد عموما بصورت کورک و کفگیرک می باشد که نوعی از فولیکولیت عمقی دردناک و همراه با ترشحات چرک و خون میباشد. موارد مزمن بصورت دوره هایی از کورک راجعه دیده میشوند ونیاز به درمانهای اختصاصی و طولانی مدت دارند و معمولا موجب آسیب پوستی و ایجاد تغییر رنگ پوست و نهایتا اسکار روی پوست میشوند

لیزر co2 فراکشنال - لیزر تاتوهای چند رنگ- میکرونیدلیتک-جوان سازی با تیکسل- درمان انواع زگیل ها-کرایو درمانی-تزریق بوتاکس- تزریق ژل- اراف فراگشنال-عوارض لیزر موهای زاید- الکس،اندی یک کدام بهتر است؟- آمادگی قبل از لیزر موهای زاید- انواع خالکوبی- انواع خالکوبی در بابل- انواع خالکوبی در ساری- انواع خالکوبی در قائم شهر- انواع خالکوبی در قائشهر- انواع خالکوبی در بابل- انواع خالکوبی در مازندران- تاثیر لیزر موهای زاید بر غدد لنفاوی- برداشتن خالکوبی با لیزر- روشن کردن-پوست با لیزر- فرق لیزرهای موهای زاید- کربوکسی تراپی برای زیبایی و بیماریهای پوستی

تماس با ما

تماس با ما بابل، میدان کشوری، خ, سرگرد قاسمی، جنب آزمایشگاه فیروزجاهی، مجتمع باران طبقه سوم

 

تماس با ما تلفن : 32288838 - 011

 

تماس با ما ایمیل : info @ dr-adabi.ir

 

تماس با ما سایت : www.dr-adabi.ir

Template Design:Dima Group