کلینیک پوست و مو، لیزر، زیبایی،تناسب اندام دکتر مرتضی ادبی

تعریف شپش سر
شپش‌ (پدیدیکولوز) التهاب‌ پوست‌ ناشی‌ از انگل‌ کوچکی‌ (شپش‌) که‌ بر روی‌ بدن‌ یا لباس‌ زندگی‌ می‌کند. این‌ حشره‌ هر ناحیه‌ مودار بدن‌، به‌ویژه‌ سر، ابروها، یا ناحیه‌ تناسلی‌؛ و پوست‌، به‌ویژه‌ نواحی‌ دارای‌ تماس‌ نزدیک‌ با لباس‌ نظیر شانه‌ها، مچ‌ دست‌ها، نواحی‌ تناسلی‌ یا باسن‌ را ممکن‌ است‌ درگیر سازد

علائم و نشانه ها:

خارش و خراشیدگی‌ که‌ گاهی‌ شدید است‌ و معمولاً در نواحی‌ مودار بدن‌ بروز می‌کند.                                         
تخم‌های‌ انگل‌ (شبیه‌ شوره‌) بر روی‌ ساقه‌ موها

التهاب‌ سر و آشفتگی‌ موها

بزرگی‌ گره‌های‌ لنفاوی‌ پشت‌ سر یا کشاله‌ ران‌ (گاهی‌)

آثار گزش‌ و کهیرهای‌ قرمزرنگ‌

 

علل و عوامل خطرساز:
انگل‌های‌ کوچک‌ (به‌ اندازه‌ 3-1 میلی‌لیتر) که‌ پوست‌ میزبان‌ را برای‌ دستیابی‌ به‌ غذای‌ خود (خون‌) مورد گزش‌ قرار می‌دهد. این‌ گزش‌ سبب‌ خارش‌ و التهاب‌ می‌گردد. برخی‌ شپش‌ها بر روی‌ پوست‌ زندگی‌ می‌کنند، اگرچه‌ به‌ سختی‌ دیده‌ می‌شوند. سایر شپش‌ها در لباس‌ها در نزدیکی‌ پوست‌ زندگی‌ می‌کنند. تخم‌های‌ شپش‌ (شبیه‌ شوره‌) به‌ موها می‌چسبد.

زندگی‌ جمعیتی‌

سابقه‌ خانوادگی‌ شپش‌

مقاربت‌ جنسی‌ با فرد مبتلا

تماس‌ با اشیای‌ آلوده‌ نظیر شانه‌، کلاه‌، لباس‌

تماس‌ با فرد مبتلا

 

درمان بیماری:

اقدامات‌ زیر باید در مورد تمام‌ اعضای‌ خانواده‌ و شرکای‌ جنسی‌ آنها انجام‌ شود:
- از شامپوها، کرم‌ها یا محلول‌های‌ طبی‌ تجویز شده‌ استفاده‌ کنید.
- لباس‌ها و ملافه‌ها را با آب‌ گرم‌ شسته‌ و خشک‌ نمایید. شستشو شپش‌ها را از بین‌ برده‌ و اطو کردن‌، تخم‌های‌ آن‌ها را نیز از بین‌ می‌برد.
- در صورت‌ عدم‌ دسترسی‌ به‌ ماشین‌ لباسشویی‌، لباس‌ها و ملافه‌ها را اطو کرده‌ یا آنها را در یک‌ کیسه‌ پلاستیک‌ در بسته‌ به‌ مدت‌ ده‌ روز نگه‌ دارید تا شپش‌ها و تخم‌های‌ آنها از بین‌ برود.

- اشیایی‌ مانند شانه‌، فردهنده‌های‌ مو و بروس‌ را بجوشانید. نیازی‌ به‌ تراشیدن‌ موها نیست‌.
- بر روی‌ همه‌ اشیای‌ در تماس‌ با نواحی‌ آلوده‌ بدن‌ لیزول‌ (Lysoll) یا محصولات‌ مشابه‌ بپاشید

 

داروها:

- کرم محلول‌ یا شامپوی‌ ضدشپش‌ (شپش‌ کش‌). کرم‌ها یا محلول‌ها را طبق‌ دستور بر روی‌ نواحی‌ درگیر بدن‌ به‌ کار برید.
برای‌ استفاده‌ از شامپو:
- موها را خیس‌ کنید. مقداری‌ از شامپو به‌ اندازه‌ یک‌ قاشق‌ غذاخوری‌ روی‌ موها بمالید. کف‌ آن‌ را به‌ مدت‌ چهار دقیقه‌ به‌ خوبی‌ بر روی‌ سر مالش‌‌ دهید.
- اگر شامپو وارد چشم‌ها شد، با شستشو دادن‌ چشم‌ها با آب‌ آن‌ را از ناحیه‌ چشم‌ها پاک‌ کنید.
- همه‌ موها را شستشو داده‌ و با حوله‌ خشک‌ کنید. از استفاده‌ مجدد این‌ حوله‌ قبل‌ از شستن‌ و اطو کشیدن‌ آن‌ خودداری‌ کنید.
- موها را با یک‌ شانه‌ دندانه‌ریز آغشته‌ شده‌ با سرکه‌ شانه‌ کنید تا شپش‌ها از موها جدا گردند. شانه‌ باید به‌طور مکرر از سطح‌ پوست‌ سر تا انتهای‌‌ طول‌ موها کشیده‌ شود تا موها کاملاً از تخم‌های‌ شپش‌ پاک‌ گردند.
- تنها یک‌ بار شستشو با شامپو در بیش‌ از 90درصد موارد مؤثر است‌. شامپو را بیش‌ از تعداد دفعات‌ توصیه‌ شده‌ به‌ کار نبرید زیرا ممکن‌ است‌‌ سبب‌ تحریک‌ پوست‌ شده‌ یا جذب‌ بدن‌ شود. شستشوی‌ مجدد با شامپو ممکن‌ است‌ 14-10 روز بعد لازم‌ باشد.
- اگر شپش‌ها مژه‌ها را درگیر کرده‌ باشند، باید به‌ دقت‌ توسط‌ پزشک‌ جدا گردند. داروهای‌ تجویزشده‌ نباید وارد چشم‌ شده‌ یا بر روی‌ مژه‌ها به‌ کارر روند. ممکن‌ است‌ از ژل‌ پترولیوم‌ برای‌ مالیدن‌ به‌ مژه‌ها به‌ مدت‌ 8-7 روز جهت‌ از بین‌ بردن‌ شپش‌ها استفاده‌ شود.

 

پیشگیری:
حمام‌ کردن‌ زود به‌ زود و استفاده‌ از شامپو جهت‌ شستشو

اجتناب‌ از پوشیدن‌ یک‌ لباس‌ بیش‌ از 2-1 روز

تعویض‌ زودبه‌زود ملافه‌های‌ تختخواب‌

عدم‌ استفاده‌ از شانه‌، برس‌ یا کلاه‌ به‌طور مشترک‌ با دیگران‌

تعریف شپش بدن
این شپش بیشتر اوقات در تار و پود لباس های شما دیده می شود. شپش بدن اغلب از طریق تماس مستقیم با لباس یا رختخواب فرد آلوده منتقل می شود. در موارد نادری شپش بدن ناقل بیماری است.

علائم و نشانه ها
▪ خارش گسترده بدن

▪ وجود شپش در پوست سر، بدن، لباس یا موی اطراف عانه. اندازه شپش حدود ۳ میلی متر است.
▪ وجود تخم شپش در ساقه موها

▪ وجوده توده ها قرمز کوچک در پوست سر، گردن و شانه ها

علل و عوامل خطرساز
تماس با شپش زنده یا تخم می تواند منجر به انتقال بیماری شود. شپش می تواند روی زمین راه رفته یا پرواز نماید

درمان بیماری
: پزشک شامپو یا لوسیون را تجویز می نماید. تجویز ملاتیون در درمان شپش سر توصیه می شود. ملاتیون قابل اشتعال است و باید از منابع حرارتی نظیر سشوار، سیگار و یا وسایل الکتریکی دور نگاه داشته شود.در صورت بارداری یا شیردهی قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت نمائید. یکی دیگر از داروهای تجویزی در درمان شپش لیندان است . مصرف لیندان در کسانی که در چند ماه گذشته سابقه مصرف این دارو را داشته اند و یا زنان شیرده توصیه نمی شود. عوارض جانبی این دارو عبارت است از: پوست قرمز و تحریک شونده

پیشگیری
پیشگیری از انتشار شپش سر میان کودکان در مراکز مراقبت روزانه و یا مدارس بسیار مشکل است. به واسطه تماس نزدیک کودکان و وسایل آنها به یکدیگر انتشار شپش تسهیل می یابد و ابتلا به شپش سر نشانگر مشکل بهداشتی یا عدم مراقبت بهداشتی از فرزندا ن است. لازم است از کودک خود بخواهید که از کلاه ، لباس ، شانه و لوازم شخصی مشترک در مدرسه استفاده نکند. ولی این منجر به از بین رفتن کلیه راههای انتقال بیماری نمی شود. ممکن است تخم شپش در موی فرزند شما وجوداشته باشد ولی کودک شما به بیماری مبتلا نشود. در صورت یافتن حتی یک عدد تخم در پوست سر ، برای پیشگیری درمان ضروری است.

تماس با ما

تماس با ما بابل، میدان کشوری، خ, سرگرد قاسمی، جنب آزمایشگاه فیروزجاهی، مجتمع باران طبقه سوم

 

تماس با ما تلفن : 32288838 - 011

 

تماس با ما ایمیل : info @ dr-adabi.ir

 

تماس با ما سایت : www.dr-adabi.ir

Template Design:Dima Group